Crossfit zdobywa coraz więcej zwolenników wśród osób dbających o sylwetkę i formę fizyczną. Podstawą treningu jest włożenie maksymalnego wysiłku w wykonywane ćwiczenia, dzięki czemu można w krótkim czasie osiągnąć spektakularne rezultaty. Takie podejście do treningu, oprócz osiągnięć przekładających się bezpośrednio na wzmocnienie naszego ciała, szlifuje również psychikę, przystosowując ją do trenowania na najwyższych obrotach, często na granicy wytrzymałości fizycznej.
Nasza wytrwałość procentuje nie tylko wzmocnieniem układu nerwowego, ale również decyduje o tym, że niezwykle szybko można zauważyć postępy w kondycji całego organizmu. Sprawia, iż podczas każdej kolejnej sesji możemy pozwalać sobie na dokładanie większych obciążeń i podejmowanie trudniejszych wyzwań treningowych. W konsekwencji zaczynamy zdawać sobie sprawę z nieograniczonych możliwości własnego ciała i własnej psychiki, co z kolei rzutuje na wiele innych, poza-treningowych aspektów naszego życia, umacnia wiarę w siebie i otwiera nowe perspektywy.
Kluczem do osiągania postępów w crossficie jest staranne wykonywanie poszczególnych ćwiczeń z dbałością o zachowanie najdrobniejszych szczegółów technicznych. Niektóre z sekwencji są trudne do wykonania i skupienie jest niezbędne, aby uniknąć kontuzji. Co jest niezwykle ważne w treningu crossfit, to wykonywanie ćwiczeń pod okiem wykwalifikowanego trenera, który dopilnuje, abyśmy przestrzegali prawidłowej techniki. Również udział w zajęciach grupowych daje większe szanse na efektywność ćwiczeń, gdyż obecność innych osób wpływa motywująco w przypadku osłabienia naszej woli walki o lepsze rezultaty.
Crossfit to ogólnorozwojowy trening, który angażuje do pracy wszystkie nasze mięśnie, kształtuje formę i siłę organizmu. Nasz układ oddechowy, układ krążenia i nasza wytrzymałość ulegają wzmocnieniu, stajemy się bardziej zwinni, a nasze ruchy lepiej skoordynowane. Aby osiągnąć wymierne rezultaty ćwiczeń musimy jednak pamiętać o systematyczności. Bowiem tak jak w przypadku każdej innej aktywności fizycznej, tylko regularność zagwarantuje nam stopniowe budowanie formy.