Wybierając się na ryby powinniśmy zapatrzeć się w niezbędny profesjonalny sprzęt. Warto zabrać ze sobą coś na czym będziemy siedzieć, warto aby nasz stołek był składany, dzięki czemu zajmie mało miejsca w transporcie.

Z niepewność każdy szanujący się wędkarz musi zabrać ze sobą podbierak, czy tez wiaderko na ryby. W zależności od sposobu łowienia mogą przydać nam się także wysokie wodery. Dzięki nim będziemy mogli wejść do głębokiej wody i łowić bez zamoczenia. Jednak najważniejsza będzie odpowiednia wędka. W uproszczeniu można powiedzieć iż składa się z kołowrotka kija oraz żyłki. Wszystkie te elementy dobieramy w zależności od akwenu, oraz rodzaju ryb jakie będziemy chcieli łowić.

Najpopularniejszymi typami są spinningi, które mają prowadnice na spodzie, podczas gdy castingi na ogół mają prowadnice na górze dla dokładniejszych rzutów. Wszystkie są dostępne w różnych rozmiarach, warto także sprawdzić z jakiego materiału są wyprodukowane, może być to włókno szklane, grafit, a nawet włókno węglowe, które wpływają na ogólną prędkość i moc pręta.

Od nich zależy także waga całej wędki, co ma dość duże znaczenie, jeżeli trzymamy ją w ręce podczas połowu. Warto sprawdzić także jak wyważona będzie wędka, wraz z całym założonym osprzętem. Wędki mogą mieć różną giętkość w zależności od potrzeb, wędki nie mogą się zbyt wyginać, nie mogą być także zbyt twarde. Jednak muszą być bardzo wytrzymałe, czasem będą musiały wyciągnąć z wody rybę ważąca kilkadziesiąt kilogramów. Bardzo dobrej jakości jest z pewnością bat Mikado, cieszy się on dużą popularnością wśród wędkarzy. Atrakcyjna cena, i duża wytrzymałość z pewnością wpływają na jej dużą popularność. Zapewni bardzo pewne i płynne rzuty, dzięki czemu spławik znajdzie się tam gdzie chcemy. To z pewnością bardzo ważna funkcjonalność, będziemy mogli wówczas wędkować na optymalnej głębokości dla danego gatunku ryb. Duża wytrzymałość i pozwala wyciągać duże ryby bez potrzeby użycia podbieraka, dodatkowo jest bardzo dobrze balansowany.