Nawet u cieszącego się zdrowiem człowieka utrata włosów, w określonych ilościach, jest zjawiskiem dopuszczalnym. Zbytnie gubienie włosów może mieć podłoże chorobowe, choć nie bez znaczenia jest ich odpowiednia pielęgnacja, zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi koniecznych substancji bezpośrednio mających wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Często powodem wypadania włosów bywa stres, zmęczenie, ale również schorzenia tarczycy na przykład. Łysienie może być efektem ubocznym przyjmowania leków, mających pomóc w innych chorobach. W ulotce informacyjnej jakiegokolwiek leku powinny być umieszczone informacje odnoszące się do działań niepożądanych. Skoro utrata włosów może być uzależnione od leczenia, po zakończeniu problemy powinny ustąpić. W przypadku gdy wypadanie włosów sprowokowane jest niedoborem składników, minerałów albo witamin stosowne ich uzupełnienie powinno zlikwidować problem. Zwykle niedokrwistość może mieć wpływ na kondycję włosów, więc na wszelki wypadek można sprawdzić poziom żelaza we krwi.

Panowie częściej niż kobiety skarżą się na łysienie androgenowe. Choroba ma podłoże hormonalne. Charakterystyczna utrata włosów na tzw. zakolach czy na czubku głowy (u pań) to oznaka tej choroby. Oczywiście i inne stany chorobowe mogą mieć wpływ na nadmierne łysienie. Może to być np. toczeń rumieniowaty, schorzenia zakaźne czy nawet podwyższona temperatura utrzymująca się parę dni. Przeważnie sami powodujemy podwyższenie utraty włosów wskutek złej ich pielęgnacji. Nader częste suszenie, prostowanie a nawet koloryzacja znacznie je osłabia. Wtedy ograniczenie tych czynności i pełnowartościowe odżywienie włosów poprawi ich wygląd i kondycje. Złe pielęgnowanie włosów może z czasem prowadzić do chorób skóry głowy (grzybicy, łuszczycy, łupieżu). To z kolei powodować może znaczne wypadanie włosów.

A hand with a latex glove on points to a man's hairline.

Zdrowy człowiek gubi dziennie około kilkaset włosów. W okresie jesiennym i wiosennym nawet kilka razy więcej. W tym czasie wzmożone dbanie o stan skóry głowy i włosów pozwala hamować ten proces. Niezbędna jest nie tylko higiena, ale także suplementacja ogólna organizmu.

Więcej info: odżywka na porost włosów