Rozwiązania w zakresie integracji systemów mogą zapewnić firmie łączność umożliwiającą pokonanie problemów związanych z oprogramowaniem lub sprzętem, które mogą się pojawić, kiedy posiadamy różne rodzaje oprogramowania czy też przykładowo sprzętu sieciowego.

Zintegrowane systemy są ważne, ponieważ proces ten może przyspieszyć przepływ informacji i obniżyć koszty operacyjne. Korzyści z integracji systemów dla biznesu umożliwiają poprawę produktywności i jakości operacji w firmie. Integracja systemu łączy podsystemy składowe w jeden system funkcjonalny. Zapewnia harmonijną współpracę wszystkich komponentów, aby zachować produktywność i dokładną analizę danych.

Typowa wymiana informacji obejmuje informacje o klientach, zamówienia, informacje o linii produkcyjnej, zapytania klientów i wiele innych.

Integracja systemu jest ważna, ponieważ ułatwia komunikację między tymi często różnymi systemami, które normalnie się nie komunikują. W tym przypadku będziemy mogli przykładowo określić jakie osoby będą uprawnione do wprowadzania i edycji danych. Dodatkowo systemy te mają na celu pomóc kierownictwu w podejmowaniu decyzji lub prognozowaniu wyniku decyzji. Zintegrowany system pozwala na wykonywanie różnego rodzaju statystyk z różnych działów firmy, daje więc dużo lepszy obraz niż dane częściowe z poszczególnych działów. Systemy mogą mieć różne funkcjonalności w zależności od wymagań. Przykładowo w przypadku sklepów internetowych potrzebne mogą być zaawansowane systemy przetwarzania transakcji, ten typ systemu przetwarza kluczowe dane, aby pomóc zespołowi zarządzającemu operacjami w dokładnym i wydajnym przetwarzaniu rutynowych transakcji. Dzięki temu możemy zautomatyzować częściowo sprzedaż, możemy w tym przypadku otrzymać automatyczną informację o zaksięgowaniu się pieniędzy na naszym koncie. Dzięki temu można od razu przesłać informację do magazyny, gdzie zamówienie zostanie spakowane i wysłane. Zatem integracja systemów IT, może wyeliminować niektóre działania z całego procesu, może znacznie przyśpieszyć czas przetwarzania zamówień.