Dlaczego w ogóle używamy perfum? Mężczyźni i kobiety robią to z różnych powodów. Młodzi mężczyźni robią to, aby przyciągnąć kobiety.

Starsi mężczyźni robią to z wdzięczności kobietom, które dały im perfumy. W przypadku kobiet przyczyny zależą również od wieku. Kobiety po dwudziestce inspirowane są mediami – piosenkarką lub gwiazdą filmową – i przyjaciółmi. Do 40 roku życia kobiety noszą zapach tylko dlatego, że go lubią. W starszym wieku kobiety myślą głównie o życzeniach innych ludzi, nosząc perfumy, ponieważ córce, małżonkowi lub przyjacielowi zapach się podoba.

Chociaż jest to spekulacyjny, twój wybór może zależeć od intensywności niektórych zapachów, która zależy od genetycznie określonej liczby receptorów zapachowych. Receptory zapachowe na komórkach w twoim nosie wychwytują pachnące cząsteczki z powietrza. Kobiety często noszą zapachy z tej samej kategorii, co ich matki.

Zwykle dzieje się tak z powodu pozytywnego skojarzenia, a także dlatego, że wąchanie czyichś perfum jest sugestywnym sygnałem powrotu wspomnień o tej osobie.

Niektóre luksusowe składniki orientalnych perfum to produkty pochodzenia zwierzęcego. Na przykład kastoreum pochodzi z bobrów, piżmo z samców jeleni, a ambra z kaszalota. Substancje pochodzenia zwierzęcego są często stosowane jako utrwalacze, które umożliwiają powolne odparowywanie perfum i dłuższe wydzielanie zapachów. Inne utrwalacze obejmują smołę węglową, mchy, żywice lub syntetyczne chemikalia. Alkohol, a czasem woda są używane do rozcieńczania składników perfum.

To stosunek alkoholu do zapachu określa, czy perfumy to woda perfumowana, toaletowa, czy woda kolońska. Substancje roślinne są zbierane z całego świata, często zbierane ręcznie ze względu na ich zapach. Produkty pochodzenia zwierzęcego otrzymuje się przez ekstrakcję substancji tłuszczowych bezpośrednio od zwierzęcia. Niektóre orientalne perfumy są dziś wytwarzane i wykorzystywane na różne inne sposoby niż w poprzednich stuleciach, na przykład przy użyciu syntetycznych składników, a nie naturalnych olejków. Coraz popularniejsze stają się również mniej skoncentrowane formy perfum. Łącznie czynniki te zmniejszają koszt zapachów, zachęcając do powszechniejszego i częstszego, a nawet codziennego używania.